بستن
FA EN

معرفی

دانشکده علوم کشاورزی دارای یک گروه پژوهشی به نام کرم ابریشم می‌باشد.

گروه پژوهشی کرم ابریشم به منظور هدف دار نمودن تحقیقات در بخش صنعت ابریشم کشور و همکاری موثر دانشگاه با مراکز تولیدی و اجرایی تاسیس شد.

پیشینه و عملکرد گروه پژوهشی کرم ابریشم

در پی درخواست دانشگاه مبنی بر تاسیس گروه پژوهشی کرم ابریشم و معرفی و شکل گیری اعضاء گروه، از سال ۱۳۷۹ فعالیت اعضا به صورت محدود در خصوص انجام طرح های مرتبط با کرم ابریشم و تالیف و ارائه مقالات علمی و پژوهشی آغاز شد. پس از اخذ موافقت اصولی در تاریخ ۱۳۸۱/۲/۷ و همزمان با ایجاد توتستان تحقیقاتی و راه اندازی کارگاه تحقیقاتی پرورش کرم ابریشم و آزمایشگاه های ژنتیک و مارکر های مولکولی و فیزیولوژی و تغذیه کرم ابریشم، فعالیتهای پژوهشی گروه شدت بیشتری یافت تا اینکه در تاریخ ۱۳۸۳/۴/۶ شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد گروه پژوهشی کرم ابریشم در دانشگاه گیلان موافقت قطعی بعمل آورد. این گروه که ابتداء در دانشکده منابع طبیعی مستقر بود درحال حاضر در دانشکده کشاورزی است و وظیقه هماهنگی با سایر اعضاء در گروه های دیگر را برعهده دارد.

گروه پژوهشی کرم ابریشم با هدف انجام تحقیقات بنیادی، کاربردی و توسعه ای در زمینه کرم ابریشم، الیاف ابریشمی ، فراورده های جانبی ، درخت توت و توسعه نوغانداری در کشور با مشارکت اعضاء هیات علمی گروه های علوم دامی، نساجی ، گیاهپزشکی، باغبانی و توسعه روستایی توانسته است ارتباط نزدیکی با مراکز اجرایی و تحقیقاتی نظیر شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم ، مرکز تحقیقات کرم ابریشم ، مرکز ملی فرش و همچنین کارخانه های تولیدی نخ ابریشم برقرار نماید. پژوهشگران این گروه در اکثر پروژه های تحقیقاتی کشور به عناوین مجری مسئول، مجری و مشاور مشارکت دارند. در طی ۴ سال گذشته این گروه ۴ طرح تحقیقاتی بطور مشترک با مرکز تحقیقات کرم ابریشم کشور، یک طرح تحقیقاتی در پژوهشکده بیوتکنولوژی شمال کشور، یک طرح تحقیقاتی با هزینه وزارت صنایع و معادن ، دو طرح با حمایت ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یک طرح با هزینه صندوق حمایت از پژوهشگران بعلاوه چندین طرح درون سازمانی اجراء نموده و یا در دست اجراء دارد.

انتشار ۲۵ مقاله علمی – پژوهشی داخلی و۳۰ مقاله در مجلات خارجی (نیمی از آن نمایه شده ISI می باشد)، ۳۰ مقاله در همایش های ملی و ۲۵ مقاله در کنگره های بین المللی بعلاوه هدایت بیش از ۲۰ پایان نامه کارشناسی ارشد از جمله فعالیت های دیگر این گروه طی ۴ سال گذشته می باشد. گروه پژوهشی کرم ابریشم دانشگاه گیلان در سال ۱۳۸۹ در بین موسسات پژوهشی زیر گروه کشاورزی رتبه ششم و در سال ۱۳۹۰ رتبه چهارم را کسب کرده است.

مشارکت در امور اجرایی و مشاوره ای نوغانداری کشور

با توجه به وجود افراد متخصص در گروه، مراکز اجرایی و تحقیقاتی مرتبط بر خود واجب می­­دانند که از این تخصص ها در کمیته­های اجرایی و تصمیم گیری موسسات خود استفاده نمایند. بطوریکه تا کنون اعضای گروه علاوه بر اینکه سرپرستی برخی از مراکز تحقیقاتی مرتبط را بر عهده داشتند در کارگروه های متعددی در سطح استان و کشور شرکت فعال نموده و توانستند به رسالت خود عمل نمایند. همچنین گروه پژوهشی  ابریشم در تنطیم آئین نامه ساماندهی نوغانداری کشور که با تولی گری استانداری گیلان انجام پذیرفت نیز ایفای نقش نموده است. این گروه ارائه نقش مشاوره­ای به کلیه مراکز تحقیقاتی، اجرایی و آموزشی را که در زمینه ابریشم فعالیت می نمایند در اولویت کاری خود قرار داده است. لازم به ذکر است که آقای دکتر سید ضیاءالدین میرحسینی اولین رئیس مرکز تحقیقات کرم ابریشم بوده و در حال حاضر به اتقاق دکتر سید حسین حسینی مقدم عضو کمیته علمی و فنی این مرکز می باشند. در گذشته آقایان مهندس کامران محفوظی و دکتر علی شمس ناتری نیز همکاری نزدیکی با کارخانه های ابریشم کشی استان داشتند.

 

رسالت گروه پژوهشی کرم ابریشم را می توان به شرح زیر خلاصه نمود:
۱– انجام پژوهش های بنیادی، توسعه ای و کاربردی مورد نیاز صنعت نوغان
۲– نشر علوم و فنآوری پیشرفته.
۳– انتقال فنآوری نوین و بررسی چگونگی اثر بخشی آن با توجه به وضعیت اقتصادی، اجتماعی و اقلیمی کشور.

 

اهداف و علائق این گروه پس از اخذ موافقت قطعی از وزارت علوم در سال ۸۲ با برقراری همکاری و مشارکت گسترده با مؤسسات، شرکت ها و مراکز تحقیقاتی مرتبط با کرم ابریشم در کشور و خارج از ایران تلاش نمود که تا پایان برنامه چهارم به اهداف زیر دست یابد و در نظر دارد با توسعه گروه و تشکیل پژوهشکده ابریشم و ارتقاء آن به یک مرکز بین المللی مطالعات نوغانداری در منطقة غرب آسیا تاثیر بیشتری در وضعیت ابریشم منطقه داشته باشد:

الف) انجام فعالیت های تحقیقاتی که منجر به بهبود کیفیت تخم نوغان، پیلة کرم ابریشم، ابریشم وتوت شود .

ب) توسعة بانک ژن کرم ابریشم کشور

ج) معرفی کرم ابریشم به عنوان یک مدل در تحقیقات بنیادی

د) توسعة صنایع وابسته به کرم ابریشم

ه) توسعة بانک ژن توت کشور

و) مطالعة وضعیت اقتصادی و اجتماعی جوامع روستایی به منظور تهیه و اجرای طرحهایی که منجر به اصلاح ساختار موجود و احیاء و توسعة مزارع و بهره برداری ها شود.

ز) مطالعة بازار جهانی محصولات صنعت نوغان و پیشنهاد راهکاری مناسب جهت دستیابی به آن

ح ) تربیت نیروی انسانی متخصص برای بخش های مختلف صنعت نوغان

ط ) توسعه گروه پژوهشی کرم ابریشم و زیست فناوری نوغانداری و تأسیس پژوهشکدة ابریشم

اعضای هیأت علمی
این گروه خود دارای عضو هیأت علمی مستقل نیست، اما با کمک اعضای هیأت علمی سایر گروه‌ها به فعالیت علمی و پژوهشی می‌پردازد.

ردیف نام و نام خانوادگی آخرین مدرک تحصیلی رشته تحصیلی محل اخذ مدرک مرتبه علمی

نوع

استخدام

سال استخدام محل خدمت فعلی
۱ دکتر سید ضیاءالدین میرحسینی دکتری ژنتیک و اصلاح نژاد دام ایران استاد رسمی ۱۳۷۶ گروه علوم دامی
۲ دکتر سید حسین حسینی مقدم دکتری ژنتیک و اصلاح نژاد دام چین استادیار رسمی ۱۳۷۶ گروه علوم دامی
۳ دکتر جلال جلالی سندی دکتری حشره شناسی هند استاد رسمی ۱۳۷۱ گروه حشره شناسی
۴ دکتر علی شمس ناتری دکتری نساجی ایران استاد رسمی ۱۳۸۱ گروه علوم دامی
۵ دکتر بابک نوروزی دکتری نساجی ایران استادیار رسمی ۱۳۸۶ گروه نساجی
۶ دکتر کریم معتمد دکتری اقتصاد کشاورزی هند دانشیار رسمی ۱۳۷۲ گروه اقتصاد کشاورزی
۷ مهندس کامران محفوظی فوق لیسانس نساجی ایران